Am retras plângerea de la poliție, dar persoana oricum a fost trasă la răspundere

8 ноября 2022 69

Bună ziua. Am depus o plângere pe fostul iubit, pentru că eram enervată pe el și am denunțat acțiunile lui de hărțuire emoțională. Mai târziu ne-am împăcat și am retras plângerea și i-am spus polițistului că am exagerat cu descrierea din plângere și îmi pare rău. A doua zi, însă, iubitul meu a fost concediat și s-a trezit cu conturile bancare blocate. El este cetățean străin și se află de 14 ani în Moldova. De ce au procedat așa dacă eu nu mai am pretenții față de el? El nu m-a agresat, nu m-a jignit, doar îmi scria mesaje, mă suna și mai venea la locul meu de munca ca să discutăm.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alina.
Întrebarea dumneavoastră ridică mai multe semne de întrebare decît răspunsuri.
În primul rînd poliția nu are competența de a concedia pe cineva și de a bloca conturile bancare.
Maximum ce poate poliția e să întocmească proces verbal cu privire la contravenție sau să transmită materialele la procuratură pentru intentarea... mai detaliat unei cauze penale dacă este cazul.
În cazul dumneavoastră aș presupune că:
1. sau persoana în privința căreia ați depus plîngerea avea carențe cu referire la dreptul de şedere în scop de muncă a lucrătorului imigrant.
2. sau sunteți dezinformată despre urmările ce au avut loc în urma plîngerii dumneavoastră.

9 ноября 2022