Am sau nu interdictie de a ieși din tara din cauza creditului neachitat?

19 января 2021 22

Buna ziua. Am un credit nebancar si din cauza unor probleme financiare, nu am achitat ratele de 8 luni. Am sunat creditorul sa vad care e situatia si mi s-a spus ca dosarul meu e trimis la compania de colectare a datoriilor. Eu nu am primit nicio scrisoare în tot acest timp, niciun sunet in legatura cu acesta datorie. Vreau sa stiu daca poate sa imi fie pusă interdictie de a ieși din tara. As dori sa plec peste hotare la munca si nu vreau sa ma trezesc cu probleme la vamă.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Tatiana.

Interdicția de a părăsi țara poate fi aplicată doar de către executorul judecătoresc.
În mod normal, dacă nu ai recepționat nici o înștiințare de la acesta, nu ar trebui să existe nici o măsură aplicată în privința ta.

Succes.

21 января 2021