Am statut de invinuit intr-un dosar penal inca de la inceputul lui 2019, dar dosarul nu a ajuns in instanta

9 апреля 2020 167

Buna ziua. Sunt angajat in cadrul politiei de Frontieră, iar la inceputul anului 2019 am fost recunoscut de catre procuratura r. Cantemir in calitate de banuit in cadrul unui dosar penal. Peste 3 luni de zile am fost recunoscut in calitate de invinuit in comiterea infractiunii prevazute de art. 314 alin. (1) in cadrul aceluias dosar penal. Mentionez ca dosarul inca nu ajuns in instanta de judecata.
La inceputul anului 2020 de la unele persoane de incredere am auzit ca conducerea directiei in care activez vrea sa ma suspende din activitatea de serviciu datorita faptului ca am statut in cadrul unui dosar penal. Nu cunosc daca acest lucru urma sa fie facut la cererea procurorului sau la initiativa angajatorului. Deci pot sa fiu suspendat din functia publica cu statut special pentru faptul ca sunt invinuit in comiterea infractiunii prevazute de art. 314 alin. (1)?
Mai exista o problema ca noi, cei care detinem functii publice cu statut special avem acces la secret de stat. Mentionez ca pana in prezent nu mi-a fost retras aceesul la secret de stat. Dar ceva timp in urma, sectia personal a solicitat completarea repetata a formularelor pentru acces la secret de stat sub pretextul reconfirmarii acestuia, datorita statutului in cadrul dosarului penal. In acest caz cine imi poate retrage accesul la secret de stat: angajatorul sau serviciile de securitate care mi l-au acordat? Am mai auzit ca odata ce am statut in cadrul dosarului penal, imi este retras accesul la secretul de stat si respectiv imediat voi fi suspenfat din functia pe care o detin.
Mentiinez ca dupa toate zvonurile auzite, fiindu-mi teama ca voi fi suspendat, am iesit in concediu de ingrijire a copilului pana la implinirea varstei de 3 ani, in care ma aflu si acum. Dar datorita pandemiei actuale, fapt care a dus la sistarea activitatii intreprinderii unde e angajata sotia, apare necesitatea sa ies la munca pentru a intretine familia. Care ar fi recomanfarile Dvs. privitor la cazul meu?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua,

1. În ceea ce privește suspendarea raporturilor de serviciu, acest lucru este posibil, dat fiind faptul că art. 53 lit. c) din Legea privid funcția publică și statutul funcționarului public prevede că: Raporturile de serviciu se suspendă de către autoritatea publică c) în cazul recunoaşterii în calitate de... mai detaliat bănuit sau al emiterii în privinţa acestuia a unei ordonanţe de punere sub învinuire privind comiterea de către funcţionarul public a unei infracţiuni care ar prejudicia imaginea, prestigiul, interesele legale ale autorităţii publice sau legate de exercitarea atribuţiilor funcţiei publice pe care o deţine, pînă la rămînerea definitivă a hotărîrii judecătoreşti.

Prin urmare, observați că dreptul autorității publice de a suspenda raporturile de serviciu în mod unilateral este condiționat de faptul ca infracțiunea de săvârșirea căreia a
ați fost pus sub învinuire ar prejudicia imaginea, prestigiul, interesele legale ale autorităţii publice sau legate de exercitarea atribuţiilor funcţiei publice pe care o deţineți.

Aspectul dat este unul foarte sensibl și trebuie probat corespunzător de către autoritatea publică.

2. În ceea ce privește accesul la secretul de stat, art. 27 alin. (1) lit. a) din Legea cu privire la secretul de stat dispune că Dreptul de acces la secretul de stat este suspendat în cazurile:
a) punerii sub învinuire a cetăţeanului pentru săvîrşirea unei infracţiuni incompatibile cu activitatea ce presupune utilizarea informaţiilor atribuite la secret de stat, pînă la pronunţarea unei hotărîri judecătoreşti definitive şi irevocabile;

Și aici. din nou, suspendarea e condiționată de faptul incompatibilității infracțiunii săvârșite cu activitatea ce presupune utilizarea informațiilor atribuite la categoria de secret de stat.

Recomandarea mea este pregătiți toate informațiile-probe accesibile Dvs.(eventual cu ajutorul unui avocat), pentru că în caz că va avea loc o suspendare sau alta (sau ambele) să puteți ataca la organul ierahic superior sau în instanța de contencios administrativ actele de suspendare.

În ceea ce privește revenirea din concediu, decizia vă aparține!

Succese!

9 апреля 2020