Am trecut o mașină cu numere străine în Ucraina

3 сентября 2020 128

Salut! Am nevoie de răspunsul unui jurist care se specializează în dreptul vamal. Am trecut o mașină cu numere străine în Ucraina, pe numele meu, în 2017. Nu am făcut devamare, și nici nu am idee unde e acum acel autovehicul. În 2018 vara am trecut frontiera Ucrainei pentru odihna. Am înțeles ca după un an nu mai pot tranzita teritoriul Ucrainei decât dacă achit amenda de 17.000 hrivne (ultima oara mi-au făcut un dosar și mi-au dat o foaie, nu mai țin minte conținutul) . Am nevoie de un răspuns! Am mare nevoie sa traversez acum.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Sancțiunea rămîne valabilă, or, a fost introdus un bun sub regim vamal, urmînd a fi scos de pe teritoriu Ucrainei sau achitatrea amenzii. Urmează a studia legislația Țării în cauză la capitolul prescripţiei răspunderii.
Puteți intra cu acte Romînești, atunci nu ar trebui să aveți probleme.

7 сентября 2020