Am un credit la bancă și am pus în gaj o casă care urma să-mi fie donată

6 октября 2021 98

Bună ziua. Am contractat un credit de la banca in marime de 60.000 de lei și am pus în gaj o casă, dar nu a mea, ci a unui unchi care a vrut să-mi facă donație pe casă. A mers cu mine la bancă, a semnat toate actele necesare. Recent, unchiul a decedat, dar nu am reușit să perfectăm donația pe numele meu și casa a rămas prin moștenire fiului unchiului. Eu am învestit niște bani în casa menționată și nu mai vreau să achit creditul. Ce poate să mi se întâmple?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Pentru neexecutarea obligației de achitare casa va fi vândut-o la intenția creditorului pentru a-și recupera suma restanta la credit, restul sumei rămase mergând la proprietar adică la caz, moștenitorului abia după intrarea lui în succesiune.

6 октября 2021