Am un credit la banca si nu am achitat

24 января 2019 86

Buna! Am un credit la banca si nu am achitat o luna. Am fost sunata ca daca nu achit, azi maine dosarul meu va ajunge in judecata. Poate fi asa repede? Si sotul are un credit, dar el se afla peste hotare. Am fost sunati ca ei pregatesc documentele pentru judecata. Spuneti-mi, va rog, care sunt procedurile. Va mai putea sotul pleca peste hotare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bina ziua,
Pentru a pregăti asemenea cauză pentru instanță, nu este nevoie de prea mult timp.
Totuși, în marea parte a sunetelor precum celui sus identificat, au drept scop de a vă motiva să nu deveniți restanțier.
Totodată, nu vă relaxați și achitați toate plățile în termen.

Cit privește interdicția de a părăsi țara... mai detaliat de către soț, această sancțiune nu este posibil de a fi accesată foarte rapid, pentru început urmînd a fi acționați în instanță, ulterior transmis spre executare.

Cel mai bine, la etapa actuală să vă prezentați la bancă pentru a discuta cu ei.

24 января 2019