Am un credit nerambursat

23 марта 2023 521

Bună! Am un credit, pe care nu l-am rambursat la timp și datoria a ajuns la 63.000 lei. Mă aflu peste hotare, dar vreau să mă întorc în țară. Executorul judecătoresc mi-a spus ca la întoarcere în țară îmi va face dosar penal. Este posibil să ajung la închisoare pentru asta? Menționez că am un copil minor la întreținere și sunt mamă singură. Am încercat să-i explic executorului că nu am posibilitatea să achit o sumă atât de mare, însă nu am putut ajunge la o înțelegere. Ce pot face?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Achitaţi în rate cît de mici, pentru a arăta bunacredinţă şi nu veţi avea probleme de acest gen.
Codul contravenţional prevede:
Articolul 318. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată ori a documentului executoriu menționat la art. 11 lit. c) sau d)... mai detaliat din Codul de executare

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

Codul penal prevede
Articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

24 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Nu e posibil nicidecum să fiți privată de libertate ( închisoare) pentru faptul că nu sunteți în posibilitate să executați o obligație civilă (achitarea împrumutului).

24 марта 2023