Am un credit pe care nu l-am achitat

31 июля 2019 217

Bună ziua. Am un credit fără gaj. Am luat 35.000 lei și acum trebuie să achit 80.000 lei. Nu am achitat 3 luni din motive financiare și acum mi-au spus că dacă nu achit toată suma - mă dă în judecată. Ce consecințe pot urma dacă mă dă în judecată?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Artiom, o sa fie emisa o hotarire judecatoreasca prin care o sa fiti obligat sa achitati, or, in caz contrar o sa fie intentata procedura de executare silita, o sa fie aplicat secheatru pe bunuri in vederea incasarii datoriei. Pentru o analiza mai ampla a situatiei dvs., puteti contracta... mai detaliat un avocat.

1 августа 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Suma împrumutului și datoria existentă la etapa actuală este destul de disproporționată ceea ce ridică multe semne de întrebare cu privire la unele clauze abuzive, astfel dvs în contract ați putea avea înserate clauze cu privire la dobânda contractuală ce depășește dobânda legală prevăzută de lege or clauza penală... mai detaliat exagerat de mare.

În acest caz din practica mea personală urmează de analizat contractul și în cazul depistării unor astfel de ilegalități se negociază și somează administratorul/juristul companiei respective întru micșorarea sumei restante din acest punct de vedere ceea ce deseori rezultă cu succes, iar suma restantă poate micșorată înjumătățit, de aceea mă puteți apela în caz de ajutor.

1 августа 2019