Am vandut in Moldova o masina cu numere lituaniene

20 апреля 2023 71

Buna ziua. Am adus in tara o masina cu numere lituaniene si am vandut-o. La momentul tranzactiei nu eram in tara si cumparatorul a promis ca vom merge sa o scoatem de la vama, dar s-a pierdut omul si nu detin niciun document al masinii. Vreau sa aflu unde este masina ca sa o scot din tara, dar stiu doar numarul de inmatriculare.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Victor.
Pentru acel automobil va trebui să achitați drepturile de import și accize (devamare).
Dacă nu erați în țară la momentul ”vînzării” cum a avut loc semnarea contractului de vînzare cumpărare sau perfectarea unei procuri de transmitere a împuternicirilor de înstrăinare a acelui automobil...?
Puteți depune o plîngere la poliție precum... mai detaliat că ar fi fost sustras (furat) acel automobil.
În cadrul căutării poliția va identifica VIN codul automobilului de la serviciul vamal și va fi posibilă identificarea acestuia însă cînd va fi identificat actualul deținător al automobilului puteți fi învinuit de calomnie pentru că automobilul de fapt nu a fost furat ci transmis cu acordul dumneavoastră. Totul depinde de ce acte au fost întocmite la „vînzarea” acestui automobil.

20 апреля 2023