Am vandut o casa pe care am mostenit-o

10 марта 2019 20

Salut! Am vandut o casa pe care am mostenit-o cu mai putin decat era indicata valoarea ei, locuiesc peste hotare. Trebuie sa depun declaratie pe venit la fisc?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

In cazul in care aceasta era locuința dvs de bază or domiciliul dvs era indicat acolo atunci potrivit Codului Fiscal acest venit este neimpozabil totodată, impozitul pe venit se platește în functie de marimea venitului iar în cazul dvs în urma vânzării imobilului nu există un venit deoarece tranzacția... mai detaliat vânzării nu depășește suma valorii bunului imobil, or nu există o creștere de capital care ar urma să fie impozitată.

10 марта 2019