Am voie sa renovez casa fara acordul vecinului?

28 июля 2019 164

Am cumpărat apartament in casă pe pământ, casa are doua apartamente, apartamentul era in stare foarte proastă. Intrebarea mea este: am eu voie să o renovez fara acordul vecinului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu sunteți coproprietari, iar lucrarile nu vor deranja vecinul, nu e nevoie.
Legea prevede necesitatea obținerii acordului doar a coproprietarului in caz necesității obținerii certificatului de urbanism.

Nu e nevoie de acord daca va încadrați în categoria de lucrări:
a) reparaţii pentru împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, dacă  nu... mai detaliat se modifică forma acestora;
b) înlocuiri şi reparaţii ale pardoselelor, pieselor de tîmplărie interioare  şi exterioare, dacă se  păstrează forma şi dimensiunile golurilor;
c) lucrări de finisări interioare;
d) lucrări de finisări exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi soluţiile cromatice;
e) înlocuiri sau reparaţii  ale sobelor, instalaţiilor, sistemelor, echipamentului şi utilajului  tehnico-sanitar din interiorul clădirilor;
f) înlocuiri sau reparaţii la branşamente exterioare, aferente construcţiilor, în limitele proprietăţii;
g) reparaţii curente ale căilor de comunicaţii, accese de transport, parcări, trotuare şi scări;
h) lucrări de întreţinere, reparaţii curente ale infra­structurii căilor de comunicaţii, cu menţinerea traseelor, funcţiunilor, suprafeţelor şi volumetriei;
i) lucrări funerare subterane şi supraterane în cimitire;
j) instalarea mobilierului urban;
k) amenajarea terenului aferent construcţiei existente;
l) construcţii auxiliare, anexe cu suprafaţa construită de pînă la 15 m2 la casele de locuit particulare, amplasate pe terenuri private.

28 июля 2019