Amenda achitata prin terminal

16 августа 2020 69

Buna ziua. Am primit o amenda de 900 de lei pe data de 15 august. In primele 3 zile pot sa achit 450 de lei, pe care i-am achitat prin terminalul mpay. Dupa ce am achitat, am intrat pe site sa verific procesul-verbal si in sistem plata mea este reflectata, dar suma amenzii nu este indicata, mai exact e indicat 0. Trebuie sa imi fac griji? Sau plata va ajunge?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
aveți 2 soluții,
- mergeți la poliție si prezentașile bonul de plată, și solicitați anexarea acestuia la dosar(cel mai bine în copie).
- De regulă sis temul mai frînează, posibil datele vor apărea mai tîrziu, astfel, păstrați bonul care confirmă plata efectuată, ca sa nu vă întîlniți cu situația că apare... mai detaliat executorul judecatoresc și mai cere careva sume.
Din păcate situația 2 este foarte des întîlnită, datorită faptului că procesele nu sunt duse la bun sfîrșit de cel ce a intentat, iar apoi apare altă persoană care nu mai intră în detalii.

17 августа 2020