Amenda aplicata in urma plangerii, pe care nu o recunosc

10 июля 2020 21

Salut! Presedinta comitetului din blocul locativ s-a luat la cearta cu mine, insa ea a gasit o persoana martor care spune ca am insultat-o si injurat-o. Acum politia vrea sa-mi puna amenda, dar eu nu recunosc fapta chiar daca are martor. Poate politia sa-mi puna amenda daca refuz si nu recunosc? Nu mi-a fost prezentat martorul, nu mi s-a aratat plangerea. Am scris ca nu recunosc invinuirea si am semnat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca totuși a fost aplicată amenda si nu sunteți deacord, puteți contesta in termen de 15 zile.
Poliția noastră nu prea pune .... in mișcare, nu cerceteaza, si in orice caz aplica amendă, la ei nu prea există avertismente sau pur si simplu discuții profilactice, merg ca roboții.

11 июля 2020