Amenda contraventionala

6 января 2020 99

Buna ziua. Care este procedura de a achita 25% dintr-o amenda contraventionala?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Merge vorba despre o procedură nouă, simplificată de constatare a contravenției, ce prevede încheierea unui acord de colaborare cu agentul constatator.

Astfel, dacă merge vorba despre o amendă rutieră, acest acord urmează a fi încheiat pînă la întocmirea procesului-verbal.

Însă, odată ce a fost întocmit procesul-verbal și stabilită amenda, nu... mai detaliat mai puteți beneficia de această procedură.

7 января 2020