Amenda in loc de ore de lucru

15 июля 2021 29

Buna ziua. O persoana a fost eliberata din detentie anticipat pentru o numar de ore de lucru. Orele de lucru au fost inlocuite ulterior cu amenda 25.000 lei. Cum si unde se achita aceasta amenda? Daca se achita in 48 ore, este reducere de 50% ca la alte amenzi?

Jurist comments 1

Marcel GORINCIOI
  • Юрисконсульт

Buna ziua,

Vedeti daca infractiunea pentru care a fost condamnat face parte din cele usoare sau mai putin grave, atunci se aplica 50%

(31) În cazul infracţiunilor uşoare sau mai puţin grave, condamnatul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare din... mai detaliat momentul în care hotărîrea devine executorie. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.

Bafta.

15 июля 2021