Amenda penala in 72 ore

29 марта 2018 116

Buna ziua. Curtea de Apel a stabilit o amenda pe dosar penal. Am depus recurs la Curtea Suprema de justitie insa a fost declarat ca inadmisibil. As vrea sa stiu pot acita jumatate de amenda in 72 de ore de la data pronuntarii deciziei Curtii Supreme sau nu.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Legea penală la fel acordă 72 de ore pentru achitarea amenzii în jumătatea.

La dvs Decizia Curții de Apel este deja definitivă și executorie, astfel, termenul fiind de la data emiterii deciziei cu atât mai mult că recursul dvs a fost declarat inadmisibil și CSJ nu va examina cauza dvs.

29 марта 2018

Curtea de Apel a dat decizia executorie dar cu drept de recurs la CSJ.
Dosarul a fost trimis la examinare in Colegiul lărgit CSJ, şedinţa data a respins recursul ca inadmisibil.
Cod Penal 64.3
În cazul infracţiunilor uşoare sau mai puţin grave, condamnatul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită... mai detaliat dacă o plăteşte în cel mult 72 de ore din momentul în care hotărîrea devine executorie. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.
hotărârea devine executorie cînd este irevocabilă după pronunţarea CSJ sau cind se pronunţa la Curtea de Apel?

29 марта 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Rusu,

Articolul 417 Cod de procedură penală al RM: Conţinutul deciziei instanţei de apel
alin. (1) Decizia instanţei de apel trebuie să cuprindă:
Pct. 10) menţiunea că decizia este executorie, dar poate fi supusă recursului, şi termenul prevăzut pentru această cale de atac.

Astfel, decizia Curții de Apel devine executorie odată cu... mai detaliat pronunțarea integrală a acesteia. Or, anume din momentul aducerii la cunoștință a textului integral (la data pronunțării integrale) al deciziei Curții de Apel inculpatul o poate ataca cu recurs la CSJ.
În practică, însă există anumite divergențe cu privire la momentul când devine executorie decizia Curții de Apel, întrucât mulți spune că decizia devine executorie odată cu pronunțarea de către CA a deciziei. Cu toții însă cunoaștem că la acel moment, de regulă, nimeni nu primește decizia integrală, poate doar în cauze răsunătoare.

Cu regret, Dvs deja ați omis termenul de 72 de ore ce vă permitea achitarea amenzii în termen de 72 ore.

29 марта 2018