Amenda pentru aflarea in parc in perioada starii exceptionale

12 августа 2020 59

Buna ziua. Am o intrebare referitoare la amenzile aplicate de politie persoanelor fizice in perioada starii exceptionale. Am primit amenda pe care am contestat-o in 2 instante si am pierdut ambele judecati. Dupa decizia Curtii Constitutionale din iunie referitoare la amenzi, am inteles ca pot readuce cazul la Curtea de Apel pentru a fi revizuit. Intrebare: in ce termen am dreptul sa contest decizia Curtii de Apel?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Юрисконсульт

Bună ziua!
Procedura de revizuire se deschide în favoarea contravenientului în termen de cel mult 6 luni din momentul apariţiei temeiului de revizuire. E adevărat că Codul contravențional prevede la art. 475 alin. (2) lit. b) ca temei de revizuire declararea neconstituționalității a prevederii legale aplicate în cauză.
Pentru asta... mai detaliat trebuie să depuneți o cerere în instanța de judecată care a judecat cauza!

Mult succes!

12 августа 2020