Amendă pentru bicicliști

31 марта 2022 82

Bună ziua. Un prieten care se deplasa cu bicicleta a fost amendat de poliție pentru că nu purta vesta reflectorizantă. Prietenul nu a fost de acord cu constatările incluse în procesul-verbal și nu l-a semnat. Prin urmare, nu are o copie a acestuia și nu a achitat amenda aplicată. Care pot fi consecințele? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

MAI va trimite procesul verbal prin posta la adresa de domiciliu, din momentul in care o primiti aveti la dispozitie 15 zile sa contestati procesul verbal cu privire la contraventie.

In cazul in care nu achitati in 30 zile de la primirea procesului verbal, amenda poate fi executata silit.
Pentru mai multe... mai detaliat informatii ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

31 марта 2022