Amendă pentru lipsa măștii

14 июня 2020 676

Buna ziua. Am o întrebare în privința măștilor in spatiile publice. Soțul meu a fost oprit de un polițist la intrarea in piața avicolă din or. Orhei, unde a mers pentru a lua o cutie, care i-a cerut actele de identitate pentru a-l sancționa că nu a avut mască. Soțul i-a spus că nu are niciun act la el și că masca e în mașină, a uitat din fuga să și-o pună. Polițistul a fotografiat plăcuțele de înmatriculare și ne-a spus să mergem luni să plătim amenda 22.500 lei. E corect așa cum a procedat polițistul? Trebuie să plătim așa amendă? Am trei copii și nu sunt într-atât de bogată ca să plătesc așa bani pentru nimic. Vă rog, ce pot să fac în așa caz?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Inna, bună ziua!

Atât soțul cât și Dvs trebuie sa Refuzați sa dați absolut orice declarații la Poliție.
În cazul în care agentul constatator îi întocmește soțului P-V și îi aplică amenda contestați imediat, iar în instanta de judecată deja sa dați declarații.

Succes.

14 июня 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Politistul a intocmit un proces verbal sau nu?
Daca nu - nu aveti de ce va face griji, nu vi s-a aplicat amenda.
Daca v-a inmanat copia procesului verbal - trebuie sa depuneti o contestatie. Argumentul principal al sotului ar trebui sa fie ca in spatiile deschise nu... mai detaliat este obligatorie purtarea mastilor. Respectiv, fapta sotului nu este o contraventie.

Daca aveti nevoie de asistenta la intocmirea contestatiei, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

14 июня 2020