Amenda rutieră pe numele meu pentru contravenție comisă de altă persoană

18 февраля 2020 191

Bună ziua. Am vândut mașina cu 2 ani în urmă, am făcut procură generală pe numele cumpărătorului. În prezent mă aflu peste hotarele Moldovei de mai mult timp. Periodic la domiciliul din RM îmi vin amenzi pe mașina vândută dar pe numele meu. Din câte înțeleg, cumpărătorul încă nu a înmatriculat-o pe numele lui. Ce se poate întâmpla când revin în RM? Ce risc există? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
riscați să fiți obligat la plata tuturor amenzilor acumulate. Dacă, procedura demarează, e posibil să ajungeți la executare silită, astfel, executorul vă va aplica sechestre, interdicții, alte forme de constrîngere.
La caz, ar fi bine să identificați persoana pentru a discuta în sensul înregistrării auto după aceasta, totodată, să contestați procesele... mai detaliat verbale, contrarveți avea cheltuieli mai mari. Dacă persoana refuză înmatricularea, puteți interveni cu solicitare de restituire auto, sau depuneți cerere pentru a fi dat în căutare. sunt mai multe proceduri, depinde de caz.

19 февраля 2020