Amendă transport public

15 мая 2019 29

Salut! Am primit amendă după ce am fost depistat cu abonamentul nesemnat de către controlor, fapt pentru care mi-a fost întocmit un proces contravențional. În proces scrie că sunt amendat pentru că am fost fără bilet, dar eu aveam abonamentul care e valabil la prezentarea carnetului de student, pe care îl aveam cu mine. Unde trebuie să depun contestația - la poliție sau la Parcul Urban de Autobuze?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Regula generală,
Contestație se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator, astfel, în proces este indicat nume prenume a agentului și autoritatea din care face parte.

15 мая 2019