Amendarea unui minor

15 марта 2021 55

Fratele meu de 17 ani se afla in magazin fara masca. Politistul de sector l-a fotografiat si i-a intocmit fratelui un proces verbal, pe care urmeaza sa-l transmita in instanta fara prezenta parintilor sau a unor martori. Ce putem sa facem?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Agentul nu urmează sa transmită in instanța procesul-verbal or acesta este actul in sine prin care s-a aplicat sanctiunea.

Este straniu cum a purces la aplicarea amenzii odată ce identificarea fratelui Dvs arată ca este minor și implica prezenta părinților.

Pe acest motiv procesual poate fi contestat procesul.

16 марта 2021