Amenințare cu moartea

15 ноября 2022 44

Bună ziua! Un vecin a publicat pe rețelele de socializare câteva clipuri video, unde îmi amenință familia cu moartea, demonstrând și arma cu care ar face omorul (un cuțit). Vreau să știu - dacă îl dăm în judecată, va fi pedepsit? Care este procedura? Cum ar fi mai bine să procedez?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna Diana,o săfie OK dacă DVS o săaspeleți de o dată la poliție, deoarece există Codul penal Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii

Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării... mai detaliat acestei ameninţări,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

15 ноября 2022
  • Адвокат

Plângere la poliție

16 ноября 2022
  • Адвокат

huliganism...........

16 ноября 2022