Amenintari cu plangerea la procuratura pentru credit neachitat

6 марта 2019 140

Buna ziua. Prietena mea a luat credit de la o companie de microfinantare. Ea nu a achitat 2 luni si s-a strans o suma destul de mare si din zi in zi tot cresc procente de penalizare. Ea a fost nevoita sa plece peste hotare sa poata sa inchida datoria mai repede. Compania de microfinantare a dat-o in cautare si cand au iesit la legatura cu ea, ei s-au inteles sa achite datoria partial, dar acuma ei cer toata suma sa fie achitata indata, in caz contrar vor sa o dea la procuratura si sa fie deportata. E posibil asa ceva? Rog mult un raspuns!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru datorii de genul enunțat, nu poate fi suferite asemenea consecințe.
Adică procuratura le va refuza, sunt relații civile care nu fac obiect al examinarii de catre procuratură.
Este o metodă de intimidare.
Compania de microfinanțare o poate actiona în instanță și ulterior dispu e executarea silită unde pot fi impusu interdicții... mai detaliat și sechestre pe bunurile ce le are persoana, inclusiv pînă la aplicarea de interdicție de a parasi țara.

6 марта 2019