Amenzi aplicate de politia de patrulare

15 февраля 2023 145

Buna! Am fost oprit in trafic si agentii de politie au constatat ca am raportul de testare tehnica şi asigurarea expirate. Prin urmare, agentii mi-au intocmit doua procese-verbale. Este corect sau trebuia sa-mi intocmeasca un singur proces-verbal? Mulţumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Daniel.
Codul contravențional prevede:
Articolul 44. Aplicarea sancţiunii contravenţionale în cazul pluralităţii de contravenţii

(1) În cazul în care una şi aceeaşi persoană săvîrşeşte două sau mai multe contravenţii, se aplică sancţiune pentru fiecare contravenţie în parte.

(2) Dacă persoana este declarată vinovată de săvîrşirea a două sau mai multor contravenţii, se... mai detaliat aplică sancţiune pentru fiecare contravenţie în parte, stabilindu-se definitiv sancţiunea pentru concurs de contravenţii prin absorbţia sancţiunii mai uşoare de sancţiunea mai gravă ori prin cumulul sancţiunilor aplicate în limitele stabilite de articolul care prevede sancţiunea mai gravă.

15 февраля 2023