Amenzi camere

8 августа 2019 320

Buna ziua. Cat timp este valabila scrisoarea care vine cand treci sub camerele instalate in oras (monitorizare trafic) si incalci limita de viteza de exemplu cu 5-10 km.
Daca ma opreste politia si controleaza daca am avut asa scrisori, cat timp in urma pot vedea? Candva era 3 luni, daca nu gresesc, dar am auzit ca s-a schimbat.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Depășirea vitezei cu pînă la 10 km/h NU constituie contravenție.

8 августа 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Scrisoarea care o primiți reprezinta proces verbal de contraventie (electronic).
Termenul general de prescripție este de 1 an, de la data săvârșirii contravenției.
In cazul cand ati primit deja proces verbal, si acesta a fost emis cand inca nu a trecut 1 an de la faptă - sanctiunea este in vigoare,... mai detaliat daca nu o contestati in judecata.
Daca nu contestati, termenul in care poate fi executata amenda in mod silit de la Dvs este tot de 1 an.
Daca a trecut si acel an de la data emiterii procesului verbal - NU puteti fi tras la raspundere.
Atrageti, insa, atentia, ca neexecutarea intentionata a amenzii, poate avea consecinte negative pt Dvs (inauntrul termenului de 1 an).

8 августа 2019