Amenzi si puncte de penalizare

18 февраля 2020 747

Cum aflu cate amenzi și cate puncte de penalezare am?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Andrei,

Puteti solicita cazier contraventional la Serviciul tehnologii informaţionale al MAI
str. Iacob Hâncu 3A, mun. Chişinău. Cererea o puteti depune si online. (https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588)

La fel, puteti apela la Serviciile operatorilor de telefonie mobilă:

9021 – serviciu de verificare a aplicării penalităților.

Expediind SMS la numărul 9021, fiind indicat în mesaj codul... mai detaliat personal din 13 cifre, veţi primi un SMS prin intermediul căruia veți fi notificat dacă figurează informații legate de acest IDNP în baza de date.

În caz de răspuns afirmativ, puteți afla detalii printr-un SMS la 9021 cu indicarea numărului carnetului de conducere sau a codului amenzii.

În acest caz veți obține informații ce ţin de:

– punctele de penalitate (numărul acestora);

– amenzi (sumele și codurile pentru fiecare);

– suspendarea permisului de conducere (statutul acestuia);

– transmiterea dosarului în instanța de judecată (dacă a avut deja loc).

19 февраля 2020