Amnistia

22 мая 2022 187

Buna ziua. O persoana a fost condamnata la 3 ani de inchisoare in temeiul art. 186 alin. 2 si art. 192 alin. 1 CP. Comisia de la penitenciar a indicat ca are comportament negativ si ca nu a realizat programul de risc de recidiva. Poate fi eliberata aceasta persoana in cadrul amnistiei?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Liuda.

Pentru liberarea de executarea pedepsei puteți contesta conform Codului administrativ în termen de 30 de zile răspunsul Comisiei privind aprecierea comportamentului și a programului individual de executare a pedepsei.

Însuși refuzul aplicării amnistiei se poate contesta în instanța judiciară aparte, conform Codului de procedură penală.

Alternativ aveți posibilitatea să cereți... mai detaliat pur și simplu reducerea pedepsei care nu se supune unor condiții conform Legii amnistiei. Aici sunt mai mari șansele și nu există alegere pentru Comisie. Dacă ei refuză, de asemenea poate fi contestat refuzul în instanța judiciară.

23 мая 2022