Amnistia 2016

17 августа 2020 409

Buna ziua. In anul 2018 am fost condamnat in temeiul art. 165 alin. 2 CP la 7 ani de inchisoare cu ispasirea pedepsei in penitenciar de tip inchis pentru o fapta savarsita in aprilie 2016. Eu pot cere instantei sa-mi fie aplicata amnistia din luna august 2016, daca fapta pe care am savarsit-o a avut loc in luna aprilie a acelui an (2016)?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Da, Di. Nicolai conform actului de amnistie Art. 6. – Se absolvă de executarea pedepsei stabilite persoana condamnată,
pînă la data intrării în vigoare a prezentei legi, la pedeapsa cu închisoare pe un
termen de pînă la 7 ani inclusiv.

18 августа 2020