Amnistia 2021

1 февраля 2022 93

Buna ziua. Pe data de 14 decembrie 2021 am fost condamnat in temeiul art. 264/1 CP la executarea a 200 de ore de munca neremunerata cu anularea dreptului de a conduce. Spuneti-mi, va rog, daca pot beneficia de amnistie.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua! 200 de ore de munca neremunerată este pedeapsa principală, iar anularea dreptului de a conduce - este pedeapsă complementară.
Pentru infracțiunea prevăzută de art.261 cu indicele 1 CP RM - actul de amnistie nu se aplică.conform art.6 alin.(1) lit.d) din Lege privind amnistie.
Conform art. 8 din Lege privind amnistie... mai detaliat – Se absolvă de pedeapsa complementară, cu excepția privării de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita o anumită activitate și a privării sau anulării dreptului de a conduce mijloace de transport, persoanele în privința cărora se aplică prevederile art. 2–5 și art. 7.
Această înseamnă că amnistia nu poate fi aplicată în privința Dumneavoastră, iar de anularea dreptului de a conduce nu puteți să fiți absolviți.

2 февраля 2022