Amnistia 2021

15 марта 2022 91

Buna ziua. Persoana condamnata in temeiul art. 186 alin. 2, art. 187 alin. 2 si 201 CP poate beneficia de reducerea pedepsei in cadrul amnistiei recent adoptate?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Dacă infracțiunea a fost comisă înainte de adoptarea noii Legi a Amnistiei atunci persoana poate fi complet absolvită de executarea pedepsei pentru infracțiunea prevăzută de art. 186 alin. (2) și art. 201 CP conform art. 6 a Legii nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea... mai detaliat a XXX-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova.

Pentru infracțiunea din art. 187 alin. (2) CP poate fi redusă pedeapsa conform art. 7 din aceeași Lege.

16 марта 2022