Amnistia din 2021

30 января 2022 119

Buna ziua. Fratele meu a fost condamnat in luna iunie 2021 in temeiul art. 187 alin. 3, art. 187 alin. 1 si al art. 191 alin. 4 CP. Va beneficia de amnistie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Daniel, tu ai indicat precum că fratele a fost condamnat la un șir de infracțiuni grave, în afară de art. 187 al, 1 CP, al 2-5 ani de închisoare. Daniel n-ai indicat, cu câți ani ani el s-a absolvit în total, dar nu mai trebuie. Da el poate... mai detaliat nimeri sub amnistie, eu te orientez conform Legii cu privire la amnistie din 24.12.21, art. 7, el dacă are o pedeapsă între 7-10 ani, lui poate fi aplicat 1/4 din termenul aplicat, iar mai mult de 10 ani - 1/5. Tu faci socoteala și ai să-i spui fratelui ce îl așteaptă, bine.

31 января 2022