Amnistia și art. 92 CP

5 декабря 2022 14

Bună ziua. Am fost condamnat la 6 ani și 4 luni de închisoare. Am inspășit deja 1 an și 6 luni. Prin aplicarea amnistiei mi-a fost redus termenul cu o treime, adica cu 2 ani și 1 lună. În aceste condiții pot să depun cerere pentru aplicarea art. 92 CP?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Iurie, da desigur.Dacă întrunești condițiile Codul penal Articolul 92. Înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blîndă
(1) În privinţa persoanelor care execută pedeapsa cu închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau... mai detaliat mai puţin grave şi grave, instanţa de judecată, ţinînd cont de comportarea lor în timpul executării pedepsei, poate pronunţa o încheiere cu privire la înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blîndă. Totodată, persoana poate fi liberată, în întregime sau parţial, de la pedeapsa complementară.
(2) Înlocuirea părţii neexecutate a pedepsei cu o pedeapsă mai blîndă poate fi aplicată numai după ce condamnatul a executat efectiv cel puţin o treime din termenul de pedeapsă pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă şi jumătate din termenul de pedeapsă pentru o infracţiune gravă.
(3) La înlocuirea părţii neexecutate a pedepsei cu o pedeapsă mai blîndă, instanţa de judecată poate alege orice pedeapsă mai blîndă, din cele specificate la art.62, în limitele prevăzute pentru fiecare categorie de pedepse.
(4) La înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blîndă, instanţa de judecată îl poate obliga pe condamnat să îndeplinească obligaţiile prevăzute la art.90 alin.(6) în termenul de pedeapsă, la care a fost condamnat, rămas neexecutat.

6 декабря 2022