Amnistie

17 октября 2018 71

Buna ziua. Revin cu acelas subiect doar cu alte intrebari, in cazul in care suntem 4 persoane cercetate penal conform art. 287 alin. 3 CP si se vine cu propunerea de Amnistie, doar cu conditia ca noi sa recunostem faptele, cu ce eu nu sunt de acord.
Intrebarile mele sunt:
1) In ce conditie se ofera amnistia?
2) Care sunt urmarile amnistiei?
3) Persoana ramane cu antecedent penal sau nu?
4) In cazul in care persoana cade sub amnistie, aceasta poate influienta reputatia celorlati membri ai familiei?
5) Este posibila amnistia la articolul 287 alin. 3 CP?
6) In cazul in care se aplica amnistia, prejudiciul urmeaza a fi reparat sau nu?
Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Toate răspunsurile le găsiți în legea cu privire la amnistie în legătură cu aniversarea a 25-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova ( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=366532 ), cu privre la antecedentele penale d-aț citire la art. 111-112 Cod Penal al RM iar despre influienta reputatiei celorlalt membri ai familiei nu aveț... mai detaliat de ce să vă faceț griji,deoarece în dreptul penal operează principiul caracterului personal al răspunderii penale.

17 октября 2018