Amnistie (art. 320 prim CP)

6 марта 2022 83

Bună ziua. Sunt condamnat în baza art. 320 prim CP la un an de închisoare, iar peste o lună de la prima condamnare, am fost condamnat tot în baza art. 320 prim CP la încă un an de închisoare. A doua sentință este atacata cu apel, care se examinează în prezent. In temeiul art. 320 prim CP sunt învinuit de încălcarea măsurilor de protecție împotriva victimei violenței în familie. În cadrul apelului am depus o cerere pentru cumularea pedepselor și aplicarea amnistiei. Pot să beneficiez de absolvirea integrală de pedeapsă, având în vedere că art.320 prim CP nu este enumerat în al.6 al Legii cu privire la amnistie?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Ion, nu, deoarece Legea cu privire la amnistie nu prevede așa ceva,

7 марта 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

A avut loc recidiva din motivul că timp de 1 lună nu a expirat antecedentul penal pentru prima infracțiune. De aceea nu vă încadrați în scutirea de pedeapsa penală.

Astfel puteți beneficia doar de reducerea pedepsei cu o treime numai pentru prima condamnare în baza art. 320/1 CP. Baza juridică: art.... mai detaliat 7 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova.

9 марта 2022