Amnistie in cazul a 3 infractiuni

9 января 2022 36

Bună ziua. Fratele meu a fost condamnat la 7 ani de inchisoare in temeiul art. 186 alin. (2), art. 287 alin (2) și art. 264 alin. (4) C.P La momentul savarsirii infractiunilor de furt si huliganism avea 17 ani, iar cand a cauzaat accidentul - 20 de ani . Deja isi ispaseste pedeapsa de 3 ani. Imi puteti spune cu cat ii va fi redusa pedeapsa in temeiul amnistiei recent adoptate?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Ion.

Pentru art. 186 și art. 287 CP pedeapsa se poate reduce pedeapsa cu jumătate potrivit art. 7 alin. (1) lit. f) din Legea Amnistiei deoarece fratele Dvs. era minor.
Dar dacă condamnarea pentru furt și huliganism nu era prin aceeași hotărâre atunci pur și simplu se va aplica absolvirea... mai detaliat totală de pedeapsa penală conform art. 6 din Legea Amnistiei cu condiția că nu a fost anterior condamnat.

Pentru art. 264 alin. (4) CP poate fi reducerea pedepsei cu o treime dacă i s-a stabilit pedeapsa până la 7 ani inclusiv în ordinea art. 7 alin. (1) lit. a) din Legea Amnistiei sau cu o pătrime dacă i s-a stabilit pedeapsa de 8 ani închisoare conform lit. b) alin. (1) art. 7 din Legea Amnistiei.

Dacă aveți nevoie de ajutor apelați numărul 069645218.

7 мая 2022