Amnistie parțială sau liberare condiţionată de pedeapsă înainte de termen?

20 ноября 2021 244

Buna ziua. O persoana a fost condamnata in temeiul art 186 alin. (2), art. 190 alin. (1) și (2) (15 epizoade), al art. 361 alin. (1), art. 190 alin. (1) și (2) și 189 alin. (3) (10 epizoade), fara conexarea pedepsei, la un termen total de 20 de ani de inchisoare. Poate amnistia sa-i scoata condamnarea pentru infractiunilet usoare si mai putine grave? Sau poate chiar sa fie liberata in temeiul art. 91 CP?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Norc Vlad, dă să ne apreciem în ce an a fost condamnat, deja a fost o amnistie în a. 2015-2016, el ce n-a nimerit sub a cea amnistie. Dacă a fos condamnat în 2019-2021, în timpul apropiat amnistie nu se prevede, dacă o să fie e înțeles că pentru infracșiuni... mai detaliat ușoare și mai puțin grave nimerește sub amnistie, dar este un lucru, persoanei dat i-a fost apreciat pedepsa de 20 ani, asta o să joace rolul principal în reducerea termenului.

22 ноября 2021