Anexa la bloc

12 августа 2019 85

Buna ziua. Am procurat recent un apartament pe bl. Alba Iulia, situat la et. 2. Vecinul de la primul etaj are construita o anexa spre bulevard, care initial ar fi fost un centru xerox, printer. Vecinii spun ca acest centru nu mai activeaza de ani buni, acoperisul e deteriorat, anexa e in stare avariata. Eu in acest apartament la moment nu locuiesc, apartamentul necesita reparatie capitala, dar problema consta in aceea ca copiii urca pe anexa, intra la mine in apartament si il vandalizeaza, isi fac prin toate colturile necesitatile fiziologice. Eu totusi insist ca aceasta anexa sa fie demolata, as vrea sa verific daca anexa e construita legal, detine vecinul autorizatie, dar nu stiu care e primul pas. Unde sa ma adresez: la pretura sau politie? Va rog mult sa m-ajutati c-un sfat. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Prim pas, adresați a la pretura de sector.
Daca se stabilește că construcția nu e legală, poate fi dispusă demolarea pe contul celui responsabil, cît și sancțiune contraventionala.
Daca nu se dispune demolarea prin intermediul preturii, puteți solicita desinestatator, prin cerere in instanță.

13 августа 2019