Angajare în două funcții diferite în cadrul aceleiași autorități publice

31 января 2023 73

Bună ziua! Sunt angajată în cadrul primăriei în calitate de specialist în domeniul fiscal, pe un normă de 0,5. Pot să fiu angajată și în funcția de specialist în relații funciare și cadastru în cadrul aceleiași primării, tot pe 0,5 normă? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Elena.
Legea nu interzice asemenea angajare.

Argument pro angajare:
LEGE Nr. 158 din 04-07-2008 cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public
Articolul 25. Incompatibilităţi generale pentru funcţia publică
(3) Funcţionarul public poate cumula, în cadrul autorităţii publice în care îşi desfăşoară activitatea, atribuţiile funcţiei sale cu atribuţiile funcţiei publice vacante... mai detaliat sau temporar vacante, fapt confirmat prin actul administrativ al conducătorului.

31 января 2023