Angajatorul a intrat în procedură de insolvabilitate și nu ne achită salariile

3 апреля 2023 91

Bună ziua. Suntem mai mult de 50 de salariați cărora angajatorul nu a achitat salariile. Compania a intrat în procedură de insolvabilitate. Vom mai vedea salariul?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

dacă compania are lichidități (bunuri care pot fi vîndute) sau alte datorii care pot fi poprite atunci aveți șanse de a obține aceștibani ori datoriile salariale sunt creanțe de rangul 2 și se execută prioritar.

3 апреля 2023
Olga Matveeva

Ei special au vindut tot la o firma din proprietatea fondatorilor,și compania nu are active proprii doar datorii

3 апреля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

dacă într-adevăr e așa, în procesul de insolvabilitate puteți solicita anularea acestor tranzacții
Articolul 104. Anularea unor acte juridice

(1) După intentarea procedurii de insolvabilitate, administratorul/ lichidatorul sau oricare creditor care are interes legitim, cu acordul administratorului/lichidatorului, poate introduce în instanța de insolvabilitate acțiuni (inclusiv acțiuni reconvenționale) în vederea anulării următoarelor acte... mai detaliat juridice:

a) orice act juridic încheiat de către debitor în ultimii 2 ani precedenți înaintării cererii introductive cu intenția de a împiedica, a întârzia sau a complica posibilitatea de stingere a creanțelor creditorilor, care a afectat drepturile creditorilor;

b) transferurile de bunuri sau asumarea de obligații cu titlu gratuit din partea debitorului, făcute în ultimii 2 ani precedenți înaintării cererii introductive, cu excepția asumării unor obligații morale sau a actelor pentru binele public (de sponsorizare) în care generozitatea donatorului este proporțională patrimoniului său;

c) transferurile de bunuri sau asumarea de obligații de către debitor, făcute în ultimii 2 ani precedenți înaintării cererii introductive, în care prestația debitorului este vădit mai mare decât cea primită;

d) transferurile de bunuri de la debitor către un creditor, efectuate în ultimele 6 luni precedente înaintării cererii introductive, care au avut ca efect creșterea sumei pe care creditorul ar urma să o primească în cazul lichidării debitorului;

e) transferurile de bunuri de la debitor către un creditor, efectuate în ultimele 6 luni precedente înaintării cererii introductive, la care creditorul nu avea dreptul sau care s-au făcut pentru stingerea unei datorii care nu ajunseră la scadență;

f) acordarea gratuită a unui gaj sau a unei ipoteci, a oricărei alte garanții pentru o creanță care era neasigurată în ultimele 6 luni precedente înaintării cererii introductive sau pentru o creanță a unui acționar sau asociat al debitorului în perioada indicată la art. 105;

g) orice acte încheiate și garanții acordate de către debitor după înaintarea cererii introductive.

4 апреля 2023