ANTA are dreptul sa ridice numerele de inmatriculare

26 октября 2018 198

Pe data de 23.10.2018 am fost oprit de un agent ANTA la intrare in vama Sculeni, eu fiind cetatean roman. Fara sa se legitimeze, mi-a cerut actele. I-am spus ca nu-i arat actele decat in prezenta unui politist. M-a lasat sa plec. M-am dus la statia de alimentare, m-am alimentat si la intoarcere m-au oprit alti 3 agenti ca sa le prezint actele si sa le deschid usa din spate, iarasi fara a se legitima. La care le-am raspuns ca le prezint actele, dar sa fie un politist. Ei au sunat, a venit politistul de sector, am dat actele domnului politist si am deschis usa. Politistul le-a trasmis actele mele, la care ei mi-au intocmit un proces verbal cu o amenda de 2.000 lei si mi-au scos placutele de inmatriculare. In procesul verbal au scris ca nu m-am supus indicatiilor si mai n-am sarit sa-i bat. Intrebareaa mea este: ANTA are dreptul sa-mi ridice placutele de inmatriculare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Nimeni nu este in drept sa ridice placile cu numărul de înregistrare.
Art 439 alin 7-7' Cod Contravențional, care prevedeau asa masura, au fost abrogate recent.
Chiar si in redactia anterioara, legea prevedea posibilitatea ridicării placutelor doar in cazul contravențiilor de parcare in locuri interzise.

27 октября 2018