Antecedent penal și angajare în poliție

10 июня 2022 62

Bună ziua. Vreau să mă angajez în poliție (e visu meu), însă am un antecedent penal, mai exact art. 151 alin. 1 CP. Cu aplicarea art. 79, am fost condamnat la plata unei amenzi în mărime de 26.000 lei. Întrebarea este următoarea: cum pot să-mi curăț cazierul sau care este metoda pentru a putea să mă angajez? Mulțumesc mult. Voi fi recunoscător pentru orice sfat. Am o perioada de când nu pot rezolva problema descrisă.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Gheorghe, tu trebuie să faci rost de copia sentinței din instanța, care a pronunțat-o, cu ștampila umedă te deplasezi la Cazierul republican o prezinți, de dorit să ai și dovada, că amenda e plătită deja de tine ( bonul de plată ), atuncea ei o să facă remanierile necesare... mai detaliat în bazele de date, ai să faci rost de cazier juridic curat și foc.

11 июня 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua.

Aveți dreptul să fiți angajați dacă v-a expirat antecedentul penal. Dacă refuzul parvine și după expirarea antecedentului penal și doriți să contestați, puteți aduce exemplul cauzei X. v. Moldova nr. 43529/13, hotărârea din 30/11/2021. https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-213708
Or, după expirarea antecedentului penal trebuie să se stingă toate consecințele juridice nefavorabile.

11 июня 2022