Anularea obligatiunilor de fidejusor

2 января 2021 70

Buna!. Am dat acordul ca sa fiu fidejusor pentru un imprumut luat de sora mea. Ea nu doreste sa achite creditul. Imi revine mie sa achit toate datoriile? As putea cumva sa anulez contractul sau sa nu fiu nevoita sa achit datoriile ei? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Anatolie Ceban
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, Severina ! În caz că sora Dvs nu achită datoria potrivit datei scadente, urmează ca Dvs să achitați datoria în locul acesteia. Puteți să încercați să depuneți o cerere la creditor de a fi eliberată de garanție, însă puțin probabil, ca cererea să fie acceptată.

Articolul 1646. Cererea fidejusorului... mai detaliat de a fi eliberat

(1) Fidejusorul care a oferit o garanție la cererea debitorului sau cu consimțămîntul expres ori prezumat al debitorului poate cere debitorului să determine eliberarea sa:

a) dacă debitorul nu a executat obligația garantată la scadență;

b) dacă debitorul este în incapacitate de plată sau a suferit o diminuare substanțială a patrimoniului; sau

c) dacă creditorul a inițiat o acțiune pe temeiul fidejusiunii împotriva fidejusorului.

(2) Eliberarea se consideră acordată și prin acordarea unei garanții adecvate.

(3) Fidejusorul nu poate fi eliberat de fidejusiune fără ca creditorul să renunțe expres la ea.

4 января 2021