Anularea ordonantei de protectie

20 апреля 2021 86

Buna ziua. Doresc sa retrag ordonanta de protectie si stiu ca este nevoie sa scriu o cerere, dar pe cine intreb zice ca nu stiu cum pentru ca nu au mai avut asa cazuri. Puteti, va rog, sa ma ajutati cu un model de cerere? Daca sotul a mai avut in trecut ordonante din astea, pot obtine acum retragerea? Motivul retragerii este ca vreau sa plec cu copiii peste hotare si vreau ca si el sa poata pleca la munca ca sa contribuie cu bani la cresterea copiilor.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna D-na Titulescu, v-a fi greu să înaintați o așa cerere pentru a retrage protecția asupra soțului, fiindcă el nu prima dat îți permitae agresiune asupra DVS posibil și asupra copiilor. Ordonanța de protecție nu vă interzice DVS să plecați după hotarele țării și soțul e îndrept să plece, nu... mai detaliat sînt așa interdicții. Conform ordonanței de protecție soțul nu are dreptul să se aproprie de familia DVS, de gospodăria DVS pe perioada stabilită de instanță.

21 апреля 2021
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează sa așteptați doar sa treacă termenul pentru care au fost aplicate măsurile ulterior Dvs nu veți solicita prelungirea acesteia și atât.

La ordin practic la fel cum va comunicat colegul nu aveți careva restricții de deplasare etc

21 апреля 2021