Anularea paternitatii

1 февраля 2019 91

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cum poate fostul sot sa anuleze paternitatea copilului, daca nu este el tatal biologic? In prezent, el (fostul sot) se afla in Rusia. Ce act trebue sa ia de la notar? Poate sa fie scris in forma libera sau este un exemplu anumit? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Referitor la contestarea paternității Codul familiei prevede următoarele:
Articolul 49. Contestarea paternităţii (maternităţii)

(1) Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscrise drept tată sau mamă sau de către persoanele care sînt mama sau tatăl firesc al copilului, de către copil la... mai detaliat atingerea majoratului, de către tutorele (curatorul) copilului. În cazul în care în privința părintelui este instituită o măsură de ocrotire judiciară, se aplică prevederile art. 4852 şi 4853 din Codul civil.
[Art.49 al.(1) modificat prin LP133 din 15.11.18, MO467-479/14.12.18 art.784, în vigoare 14.01.19]
[Art.49 al.(1) modificat prin LP66 din 13.04.17, MO171-180/02.06.17 art.297]
(2) Cererea privind contestarea paternităţii (maternităţii) poate fi depusă timp de un an din momentul cînd una din persoanele enumerate la alin.(1) a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea (maternitatea) sau din momentul atingerii majoratului, în cazul unui minor.
(3) Nu au dreptul să conteste paternitatea:
a) soţul care şi-a dat acordul scris la fecundarea artificială sau implantarea embrionului soţiei;
b) persoana care a fost înscrisă drept tată al copilului în baza declaraţiei comune a acesteia şi a mamei copilului sau în baza declaraţiei proprii, dacă în momentul depunerii acesteia ştia că nu este tatăl firesc al copilului.

1 февраля 2019