Apartament fara mostenitori

3 января 2023 71

Buna! Vecinul meu a decedat de aproximativ 8 luni, rude nu are. Unde ma pot adresa pentru a cumpara apartamentul lui?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Procedura nu e atit de ușoară, in cazul lipsei moștenitorilor, bunul poate fi moștenit de către stat prin intermediul serviciului fiscal care ulterior il transmite la balanța administrației publice locale care deja poate comercializa.
Informația este una generală, procedura e migăloasă și are mai multe detalii.

4 января 2023