Cumpărarea unui apartament cu achitarea în rate

13 марта 2021 28

Bună ziua. Vă rog mult să-mi spuneți care este procedura legală pentru a cumpăra un apartament direct de la proprietar cu achitarea în rate. Se face o procură sau ceva de genul acesta? Cât de sigură este procedura aceasta? Unde trebuie să fiu atentă ca să mp asigur că apartamentul pe care îl cumpăr nu are datorii și nu este pus în gaj?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua,

Urmează să încheiați la notar un contract de vînzare-cumpărare cu achitare în rate.
La momentul încheierii contractului, notarul verifică dacă bunul imobil este liber de gaj.
Pentru mai multe detalii mă puteți contacta.

16 марта 2021