Apartament privatizat abandonat

4 августа 2019 27

Bună ziua! În scara blocului cu 5 etaje este un apartament la ultimul etaj privatizat, dar nelocuit mai bine de 15 ani. Stăpâna este stabilită de mulți ani în Bulgaria, are vârsta de aproape 70 de ani, nu-i mai cunoaște nimeni careva date prin care ar fi posibil de contactat. Acoperișul acestui apartament este practic descoperit, pe el cresc deja copăcei. Evident, pe timp de ploaie apa se scurge prin tavan în apartamentele de mai jos până la etajul 2 și pe scara blocului apa se scurge pe scări de la etajul 5 până la etajul 1. Cum ar trebui de procedat în acest caz pentru protejarea celorlalți locatari și a imobilelor lor? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Toți proprietarii de locuințe din acea scară sunt responsabili și trebuie sa contribuie la reparația acoperișului.

Vedeți mai jos Legea condominiului în fondul locativ precum și Codul civil al RM.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ro

Succes.

5 августа 2019

MERSI MULT!!!

7 августа 2019