Aplicarea amnistiei in cazul persoanei care nu a inceput executarea pedepsei cu inchisoarea

23 июня 2022 104

Buna! Ma intereseaza mult cum se aplica amnistia in cazul in care persoana e condamnata la inchisoare cu executare, dar este inca la libertate (nu a cautat-o nimeni). Unde se poate depune cererea de amnistie (cel putin reducerea pedepsei)?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Cred că cererea de amnistie urmează a fi depusă Comisiei la cel mai apropiat Penitenciar de la domiciliu. De ex. dacă este Chișinău atunci ar fi Cricova sau Goian pentru minori. Apoi la instanța judiciară.

23 июня 2022