Aplicarea condiționată a executării pedepsei

9 апреля 2019 48

Buna ziua. Am fost comndamnat la inchisoare confrom art. 325 alin. 1 CP, cu suspendare conditionata 1 an si amenda. Incepand cu luna ianuarie 2019 si pana in iunie 2019 trebuie sa ma prezint la biroul de probatiune in fiecare luna (deja execut aceasta). Avocatul mi-a spus ca daca in timp de 6 luni nu comit nici o infractiune, atunci este posibil ca inchisoarea conditionata sa fie anulata dupa aceste 6 luni. Intrebarea este: biroul de probatiune dispune aceasta anulare, sau trebuie eu sa depun cerere?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Acest lucru este decis de judecatorul de instructie. Atat biroul de probatiune (în baza unui demers), cât şi dvs. (în baza unei cereri) puteţi solicita acest lucru judecătorului de instrucţie.

9 апреля 2019